Istotnym elementem przy zakupie mieszkania jest podział rynku na pierwotny (nowe lokale mieszkaniowe) oraz wtórny (lokale używane). Przy doborze kredytu do sfinansowania zakupu lokalu istotne jest dobranie odpowiedniego dewelopera budującego nasz lokal. Jest to ważny aspekt gdyż w ostatnich latach zwiększyła się liczba deweloperów mających problemy finansowe. Zabezpieczeniem klienta jest umowa deweloperska zabezpieczająca wpłacone przez klientów środki do czasu ostatecznego przeniesienia własności nieruchomości. Na rynku wtórnym istnieją inne problemy przy finansowaniu transakcji zakupu nieruchomości. Ostatnio popularne stały się wady nieruchomości polegające na zakupie lokali z czystymi księgami wieczystymi ale z zarejestrowanymi pod danymi adresami spółkami prawnymi do których zgłaszają się wierzyciele. Dokładne sprawdzenie nieruchomości ciąży na pośredniku nieruchomości. Rynek ten jednak został ostatnio zliberalizowany i na rynek trafiła cała masa osób nieprzygotowanych do prawidłowej obsługi transakcji.

Projet immobilier

Kredyt mieszkaniowy – wkład własny

Bardzo istotne jest w przypadku kredytów na zakup nieruchomości jest dostosowanie wkładu własnego do całości inwestycji. W obecnej sytuacji minimalny wkład to 10% a w niektórych bankach 20%. W wybraniu odpowiedniej oferty korzystamy z profesjonalnego porównania kosztów kredytu. Jednymi z najważniejszych są: prowizja bankowa, wysokość marży, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu czyli kwoty która brakuje do osiągnięcia docelowego 20% wkładu klienta, ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej czyli zabezpieczenie ustanowione przez bank w okresie gdy hipoteka nie ma jeszcze mocy prawnej, prowizja za wcześniejszą spłatę, prowizja za częściową spłatę czyli nadpłatę kredytu, wysokość całkowitych odsetek płaconych w całym okresie kredytowania, koszt wyceny nieruchomości. Dopiero po przeanalizowaniu całości kosztów związanych z kredytem przygotowujemy dla klienta ofertę nastawioną na maksymalne obniżenie parametrów o których mowa wyżej. Taka oferta daje pewność najniższych kosztów ubocznych kredytu, które będą generowane w całym nierzadko 30-letnim okresie kredytowania.

Close-up Of Businessperson Calculating Financial Sheet With Calculator In Office

Kredyt mieszkaniowy – wybór banku

Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni wybór banku pod kątem szybkości procesu analizy dla kredyt mieszkaniowy przez bank. Nierzadko zdarza się, że bank ma w swojej ofercie udzielanie takich kredytów ale polityka banku np. decyzją centrali banku znajdującego się w innym kraju akcja kredytowa jest zatrzymywana lub bank znajduje się na liście podmiotów wystawionych na sprzedaż co również powoduje wstrzymywanie akcji kredytowej. Decyzje podejmowane przez te banki potrafią być podejmowane nawet 2 miesiące a często na końcu procesu okazuje się, że bank wydaje decyzję negatywną z powodu np. zbyt dużego ryzyka.

– jedyny na rynku wielkopolskim kalkulator porównujący oferty kredytów hipotecznych wszystkich banków w czasie rzeczywistym (codzienna aktualizacja),

– uproszczone procedury uzyskania kredytu (decyzja nawet w 2 dni) co pozwala na spokojne podpisanie umowy kupna mieszkania,

– dopasowanie kredytu do możliwości i potrzeb kredytobiorcy,

– negocjacje z deweloperem ceny zakupu nieruchomości w ramach tzw. grupy zakupowej,

– możliwość skorzystania z prowizji bankowej na poziomie 0%

– negocjacje obniżenia prowizji za wcześniejszą spłatę

– spotkanie w dowolnym miejscu i terminie

– dodatkowe bonusy – m.in. zwrot kosztów obowiązkowego ubezpieczenia nieruchomości oraz wpisu hipoteki,

– obniżenie cen za media w nowym lokalu nawet o 20%